Przewidziane są: zwiedzanie Wilamowic, spotkania z ostatnimi użytkownikami zagrożonego wymarciem języka wilamowskiego, którzy poznali ten język jako pierwszy język komunikacji. Średnia wieku tych mówców to już ponad 85/90 lat. Oprócz tego planowane są dwie wycieczki do Bielska-Białej: podczas jednej wizyty będziemy oprowadzani po mieście przez przedstawiciela mniejszości niemieckiej oraz historyka, Łukasza Giertlera, który pokaże nam miejsca związane z historią bielskich Niemców. Podczas drugiej wizyty odwiedzimy kilka oddziałów Muzeum Historycznego.
Do uczestnictwa wystarczy dobra, pasywna znajomość języka niemieckiego. Dla chętnych odbędzie się też kilka spotkań online dla osłuchania się z językiem wilamowskim i nauczenia podstaw. Mówcy jednak tłumaczą po polsku, gdy ktoś nie zrozumie po wilamowsku.
Jeśli komuś brakuje punktów ECTS albo nie ma zaliczonego przedmiotu B albo C, może otrzymać punkty i ocenę za udział w wyjeździe. Formą zaliczenia będzie przygotowanie krótkiej prezentacji związanej z tematem wyjazdu na podstawie udostępnionych materiałów.
Chętni mogą zgłaszać się do doktora Tomasza Ososińskiego albo do Olgi Hołodewicz.
Wyjazd będzie prawie w całości dofinansowany, samodzielnie zapłacić trzeba będzie za wyżywienie. W schronisku młodzieżowym jest aneks kuchenny, w bezpośrednim pobliżu zaś jest duży supermarket, w którym można zrobić zakupy.
Na chwilę obecną jest 5 wolnych miejsc.
Zgłoszenia przyjmujemy do końca tego tygodnia, najpóźniej można się zgłosić w trakcie albo bezpośrednio po przerwie świątecznej.