Grausamer Anti-Karneval – des Z(ebras), des digitalen Minenfelds, der ‚üblichen Verdächtigen‘. Workshop zum letzten Roman Vladimir Vertlibs in der Reihe „Literatur und Engagement.
W tym roku na warsztat bierzemy najnowszą powieść austriackiego Autora Vladimira Vertliba Zebra im Krieg (2022).
Powieść rozgrywa się prawdopodobnie w Odessie, a autor pisząc książkę przewidział tragiczne wydarzenia na Ukrainie. Pochylił się także nad tematem hejtu w Internecie, wiralowością publikowanego w nim contentu, a także losem żydowskich rodzin, które cierpią w każdym konflikcie (militarnym), czy też znaną nam wszystkim zależnością, że kto ma władzę, ma wszystko, a kto jej nie ma, ląduje w cieniu.
W sobotę referaty na temat powieści przedstawią zaproszeni goście i gościnie: prof. Beate Sommerfeld, dr Sanna Schulte, prof. Primus Heinz Kucher, prof. Joanna Jabłkowska, a rozmawiać z nimi będą organizatorki, koledzy i koleżanki z Uniwersytetu Bielefeld, Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Łódzkiego. Moderację poprowadzi prof. Carola Hilmes z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem.
Workshopowi towarzyszy druga odsłona wystawy "Obrazy przeciwko wojnie". Plakaty, przygotowane przez ukraiński kolektyw artystyczny Pictoric, będą zlicytowane, a dochód przeznaczony na organizację charytatywną Voices of Children z Ukrainy.
Plakat do wydarzenia przygotowała Joanna Fidler Wieruszewska i odnosiła się w nim do informacji, które krążą w internecie, dystopii mediów społecznościowych. Rozpikselowana typografia, której używa autorka, może być odniesieniem do historii Paula Sarianidiego, która zaczyna się w internecie i nieoczekiwanie przenosi do rzeczywistości.