Publikacja ta, której wartość w rankingach naukowych wynosi aż 200 punktów, to wynik prac edytorskich zespołu składającego się z pracowników Wydziału Filologicznego UŁ: dr Katarzyny Badowskiej (Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski), prof. Tomasza Cieślaka (Zakład Literatury i Tradycji Romantyzmu), prof. Krystyny Pietrych (Zakład Literatury i Tradycji Romantyzmu) i prof. Krystyny Radziszewskiej (Zakład Niemcoznawstwa). Zawiera 33 rozprawy poświęcone Łodzi - miastu, które w ciągu jednej generacji, dzięki postępowi technicznemu, przekształciło się z rolniczej osady w metropolię.
Na przełomie XIX i XX wieku, Łódź była uosobieniem modernizacji i industrializacji, symbolem nowoczesności ery przemysłowej. Często porównywano ją do Manchesteru ze względu na niewiarygodne tempo swojego rozwoju, które przypominało dynamikę amerykańskich metropolii. Ekspansja ekonomiczna miasta była imponująca, ale niosła ze sobą również wysokie koszty społeczne i urbanistyczne.
Badacze z różnych dyscyplin naukowych, takich jak historia, socjologia, literaturoznawstwo, teatrologia, filmoznawstwo i antropologia kultury, przeanalizowali wiele aspektów gospodarczego, społecznego i kulturalnego życia Łodzi do wybuchu II wojny światowej. W swoich pracach skupili się na takich zagadnieniach jak: nowoczesność, metropolitalność i peryferyjność, wielokulturowość i wieloetniczność, ruchy robotnicze, ekspansja masowej rozrywki, rozwój infrastruktury miejskiej i kultury, a także obecność nowych ruchów religijnych, politycznych i emancypacyjnych.
Publikacja dostępna jest w języku angielskim, co umożliwia szerokie dotarcie do międzynarodowej społeczności naukowej.