Informacje praktyczne dla osób wyjeżdżających do Niemiec
na przykładzie Freiburga

Udostępniamy za zgodą i na prośbę Pani Natalii Boltz, obecnie już absolwentki germanistyki,  jej doświadczenia zebrane podczas pobytu na stypendium ERASMUS we Freiburgu. Z pewnością pozwolą one osobom po raz pierwszy biorącym udział w wyjeździe stypendialnym na lepsze przygotowanie się do niego  i zwrócą uwagę na ważne aspekty życia w innym kraju, które z perspektywy Polski nie zawsze są oczywiste.

Film: https://drive.google.com/file/d/0B-4S7NlX-D_zYng3SlRMUHZyREk/view?usp=drive_web

 

1. Koszty życia we Freiburgu:
https://www.swfr.de/internationales/leben-in-freiburg/info/

Niektóre z tych kosztów jak np. Kleidung lub Kranken- und Pflegeversicherung można oczywiście wykreślić. Polscy studenci Erasmus są ubezpieczeni przez NFZ (Karta Ekuz). Należy jednak dodać Studiengebühren (opłaty za studia), które wynoszą dla Erasmusów ok. 70/80 Euro za semestr.

akademik:
– za pokój w akademiku należy zarezerwować miesięcznie około 300 Euro. O wiele lepiej jest ubiegać się o pokój w tzw. WG – (w moim wypadku przy wypełnianiu formularza mogłam zaznaczyć, czy chcę jednoosobowy apartament czy pokój w WG). Dzieląc mieszkanie z innymi osobami można po pierwsze o wiele łatwiej zawiązać nowe znajomości, po drugie uzyskać pomoc od doświadczonych już koleżanek i kolegów (co jest bardzo pomocne szczególnie na początku), a po trzecie nie trzeba samemu ponosić kosztów tzw. Rundfunkbeitrag – miesięcznie jest to koszt EUR 17,50. Ja dzieliłam tę sumę na 8 osób.

Po przyjeździe do Freiburga i dopełnieniu wszelkich formalności na uniwersytecie otrzymuje się status studenta, co uprawnia do wykupu biletu semestralnego (Semesterticket) na wszystkie autobusy, tramwaje oraz pociągi regionalne w granicach określonych stref. Koszt takiego biletu wynosi ok 90 Euro. Pod spodem znajdą Państwo link z informacjami ze strony komunikacji miejskiej we Freiburgu:
https://www.vag-onlineticket.de/index.php/product/6/show/0/0/0/0/buy
Innym popularnym rozwiązaniem jest zakup używanego roweru (to również koszt ok. 90 Euro). Używany rower można nabyć w wielu serwisach rowerowych we Freiburgu np. w akademiku. Poniżej link do serwisu rowerowego na facebooku oraz do grupy studenckiej na jednym z większych osiedli studenckich Stusie, gdzie udostępniane są różne ogłoszenia. Szczególnie na końcu semestru wiele studentek i studentów sprzedaje swoje rowery (a również i inne przedmioty).
https://www.facebook.com/fwstusie/
https://www.facebook.com/groups/100771280013291/
2. Praca we Freiburgu:
Po zalogowaniu się na stronie https://www.swfr.de/ danymi, które otrzymuje się po przyjeździe do Freiburga i zarejestrowaniu się na uniwersytecie, można przeglądać liczne oferty pracy dostosowane właśnie do potrzeb studentek i studentów (czyli elastyczne godziny pracy i zazwyczaj tylko część etatu, czyli tzw. MINIJOB czyli praca na ok. 40 godz. w miesiącu za ok. 400Euro). Na poniższej stronie znajdują się również odpowiedzi na często zadawane pytania (po niemiecku i angielsku):
https://www.swfr.de/geld/studijob/faqs/
Przydatne informacje dodatkowe:
Należy pamiętać, że można mieć tylko jedną tzw. Minijob. Mając dwie prace dobrze jest sprawdzić, jaką maksymalną ilość godzin można przepracować, aby nie ponosić kosztów podatku lub dodatkowych ubezpieczeń. Z reguły informacje i porady w tym zakresie można uzyskać w księgowości danej firmy oraz  Studierendenwerk .
Poza tym warto zarejestrować się w Arbeitsamt we Freiburgu: https://www3.arbeitsagentur.de/web/content/DE/dienststellen/rdbw/freiburg/Agentur/index.htm

3. Informacje dodatkowe :
Warto (szczególnie na początku semestru) brać udział spotkaniach organizowanych dla studentów programu Erasmus. Poniżej przesyłam link to rejestracji na WELCOME DAYS:
http://www.studium.uni-freiburg.de/documents/erasmus/incoming

Wszyscy zarejestrowani na uniwersytecie będą otrzymywać mailowo informacje oraz zaproszenia na spotkania integracyjne. Z pewnością warto  się na nich pojawiać.

Kontakt

90-236 Łódź
ul. Pomorska 171/173
pokój 4.101 (poziom 4)

Godziny otwarcia dla studentów:
Od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00

Sekretariat prowadzi:
mgr Aleksandra Misiała
tel. (042) 665 54 22

PL

DE